Co w numerze?

Podróże po literaturze – kulisy projektu „literaTOUR”

Odrodzona Mirabelka – podsumowanie akcji

Książki ukryte w pudełku – pomysł na akcję promującą czytanie

Inspiracje

Odrodzenie Mirabelki
4-10
Inspiracje

Odrodzenie Mirabelki – podsumowanie ogólnopolskiej akcji Lustra Biblioteki

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, która miała na celu promocję czytelnictwa i uczczenie stulecia niepodległości poprzez organizację cyklu warsztatów w bibliotekach w całej Polsce. Najciekawsze działania, statystyki i wypowiedzi uczestników.
Barbara Maria Morawiec
Czytać czy słuchać?
11-12
Inspiracje

Czytać czy słuchać? – oto jest pytanie

Czy uczniowie wolą czytać papierowe książki, czy słuchac audiobooków? Postanowili to sprawdzić bibliotekarze podczas spotkania wokół książki Mirabelka Cezarego Harasimowicza zorganizowanego dla uczniów klas IV.
Ewelina Grzelak
Bibliosłówka, Pani Kropeczka oraz robótki zręczne
13-14
Inspiracje

Bibliosłówka, Pani Kropeczka oraz robótki zręczne – trzy pomysły na warsztaty

Propozycja trzech typów zajęć rozwijających kreatywność i wyobraźnię, a przy tym zachęcających dzieci i dorosłych do korzystania z usług biblioteki.
Urszula Hoczyk

Tajniki warsztatu

Tych książek nie wolno (było) czytać!
15-16
Tajniki warsztatu

Tych książek nie wolno (było) czytać!

Tydzień Zakazanych Książek to międzynarodowa akcja czytelnicza, która odbywa się co roku we wrześniu. Jak zorganizować ją w swojej bibliotece, tak aby była atrakcyjna dla czytelników? Prezentacja działań przykładowej biblioteki i praktyczny poradnik krok po kroku.
Katarzyna Drożak
Książki ukryte w pudełku
17-18
Tajniki warsztatu

Książki ukryte w pudełku – prosty pomysł na akcję promującą czytanie

„Biblioteka w pudełku” to prosty i skuteczny pomysł na zaangażowanie uczniów w opiekę nad księgozbiorem poprzez zabawę. Wcielając się w rolę bibliotekarzy, dzieci prowadzą pod opieką osoby dorosłej własną miniwypożyczalnię. Inspirujące refleksje i prosta instrukcja, jak zorganizować akcję we własnej bibliotece.
Oliwia Brzeźniak

Bliżej użytkownika

Podróże po literaturze
19-24
Bliżej użytkownika

Podróże po literaturze – kulisy projektu „literaTOUR”

Prezentacja szeroko zakrojonego projektu „literaTOUR” promującego czytelnictwo wśród młodzieży poprzez odwołanie do z pozoru nieoczywistych, lecz niezwykle angażujących i rozwijających kreatywność form współpracy, takich jak improwizacja, LARP czy RPG.
Aleksandra Sękowska
Zdrowy styl życia
25-27
Bliżej użytkownika

Zdrowy styl życia – warsztaty dla dzieci i młodzieży

Prezentacja warsztatów edukacyjnych przybliżających uczniom szkoły podstawowej zasady zdrowego odżywiania i prawidłowego komponowania posiłków. Jak się okazuje, wokół zdrowej żywności narosło wiele mitów, utrwalanych przez manipulację koncernów spożywczych. Warto skłonić do ich krytycznego potraktowania –...
Iwona Dyląg
Muzyczne poranki we współpracy z przedszkolem
28-29
Bliżej użytkownika

Muzyczne poranki we współpracy z przedszkolem

Połączenie muzyki z literaturą może przynieść zaskakujące korzyści użytkownikom jako czytelnikom i jako słuchaczom. Artykuł omawia cykl zajęć stworzonych w ramach programu muzycznych poranków, podczas których przeprowadzono kształcenie muzyczne z wykorzystaniem metod aktywnego słuchania przez zabawę łączącą...
Kamila Gratka
30-31
Bliżej użytkownika

Porozmawiajmy o złości – scenariusz zajęć z elementami biblioterapii

Prawidłowa gospodarka emocjonalna to trudna do nauczenia, lecz kluczowa kompetencja każdego dorosłego człowieka. Zajęcia „Porozmawiajmy o złości” przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat uczą podstaw rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi ze szczególnym naciskiem na złość i gniew.
Milena Jaszczyk
Angielski z wolontariuszami programu „Erasmus+”
32-34
Bliżej użytkownika

Angielski z wolontariuszami programu „Erasmus+” – scenariusz lekcji bibliotecznej

Propozycja zajęć bibliotecznych dla grup anglojęzycznych, w które warto zaangażować wolontariuszy np. programu „Erasmus+”. Podczas lekcji uczniowie poznają anglojęzyczne słownictwo związane z biblioteką i uczą się poprzez zabawę.
Urszula Zielińska
Skarpetkowe historie
35-36
Bliżej użytkownika

Skarpetkowe historie – scenariusz lekcji bibliotecznej

Jakie przygody mogą przeżywać skarpetki, które uciekły w świat? – na to pytanie odpowiadały dzieci uczestniczące w spotkaniach czytelniczych poświęconych książce Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Kreatywne zajęcia promowały czytanie, pobudzały wyobraźnię i zachęcały do szukania...
Gabriela Olszewska
Biblioteka ma być potrzebna
37-41
Bliżej użytkownika

Biblioteka ma być potrzebna – relacja z konferencji i kilka słów o przestrzeniach bibliotecznych

Refleksje wokół konferencji „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie oraz prezentacja zrewitalizowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.
Danuta Maria Sroka

Spis książek

Spis książek
42-43
Spis książek

Spis książek

 Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.
Aleksandra Sobańska