Co w numerze?

Ile naprawdę zarabiają bibliotekarze?

Ponowne otwarcie bibliotek publicznych

Plakat z zaleceniami bezpiecznego wypożyczania

Aktualności

Czekając na zielone światło
3-6
Aktualności

Czekając na zielone światło – ponowne otwarcie bibliotek publicznych

Od 4 maja 2020 r. przestał obowiązywać zakaz działalności bibliotek publicznych. Decyzję o terminach otwarcia poszczególnych bibliotek i zakresie ich działania w nowych warunkach podejmują dyrektorzy w porozumieniu z organizatorami i po konsultacji z właściwymi inspektorami sanitarnymi. Jak zorganizować pracę biblioteki...
Aleksandra Sobańska
Smak słów i statystyka
7
Aktualności

Smak słów i statystyka

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. Czy intelektualna uczta ma coś wspólnego z liczbami i socjotechniką?
Mariusz Nakielny
Ile zarabiają bibliotekarze?
8-11
Aktualności

Ile zarabiają bibliotekarze? Wyniki ankiety

Najczęstsza pensja na stanowisku bibliotekarza to 2600 zł, kierownika filii – 3200 zł, a dyrektora 4000 zł (brutto). Jakie są zarobki średnie, a jakie wynagrodzenie bibliotekarze uznaliby za satysfakcjonujące?
Katarzyna Wituś

Proste prawo

Kontrola służbowego komputera
12-15
Proste prawo

Kontrola służbowego komputera

Wielu pracowników, wykonując swoje obowiązki, korzysta z komputerów i laptopów służbowych. Na tym tle powstaje wiele pytań, np. o uprawnienia pracodawcy w zakresie monitorowania aktywności pracowników w internecie, o możliwość wykorzystania komputera służbowego do prywatnych celów.
Joanna Swadźba

Inspiracje

Każda robótka zaczyna się od pierwszego oczka
16-17
Inspiracje

Każda robótka zaczyna się od pierwszego oczka

Warsztaty z włóczką to cykliczne spotkania grupy Gang Włóczykija, którą powołały do życia bibliotekarki z Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Przy wspólnym stole zasiadają doświadczone dziewiarki oraz osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z robótkami na drutach. 
Anna Gałkowska
Senior e-czyta
18-21
Inspiracje

Senior e-czyta Czyli jak pokazać inną formę książki

Biblioteka to instytucja otwarta z bogatą ofertą usług, także dla seniora. Możliwość poznawania i nauki nowych technologii to propozycja, którą realizuje wiele bibliotek publicznych. Jak w przystępny sposób zapoznać najstarszą grupę czytelników z nowinkami technologicznymi?
Michał Baranowski, Katarzyna Pawluk
22-23
Inspiracje

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Lublinie, czyli nowi sąsiedzi w naszym mieście

Razem z uczestnikami kursu języka polskiego stworzyliśmy własny ranking „najbardziej polskich” słów. W ścisłej czołówce znalazły się „przekształcić”, „pszczelarz” i „szczypczyki”. Na warsztatach czytamy Chrząszcza Brzechwy, śpiewamy kolędy po polsku, ale też po prostu rozmawiamy. O pracy, o...
Olga Wójtowicz

Tajniki warsztatu

Tego jeszcze nie było…
24-26
Tajniki warsztatu

Tego jeszcze nie było… – nieszablonowe zajęcia dla seniorów

W pracy z seniorami warto rozejrzeć się za tematami spoza zwyczajowego kalendarza imprez – takimi, które w ich oczach są zarezerwowane dla młodzieży albo romantycznych intelektualistów, i sprawić, że poczują się w nich swobodnie.
Aleksandra Guziałek
Szczególny czytelnik
27-29
Tajniki warsztatu

Szczególny czytelnik – szczególne potrzeby

Praca z czytelnikiem o szczególnych potrzebach często wymaga wiele wysiłku. Brak pośpiechu, bliskość, uważność, skupienie na drugim człowieku są bardzo ważne. Bez szumu informacyjnego, urywających się telefonów… Jak pracować z seniorami? Na co zwrócić uwagę, rozmawiając z tą grupą odbiorców?
Agata Szyszka-Mądro
Co się robi w bibliotece?
30-32
Tajniki warsztatu

Co się robi w bibliotece? Kilka słów o darach

Jednym ze źródeł wpływów materiałów bibliotecznych są dary. Zdarza się jednak, że te zamiast cieszyć, sprawiają kłopot, gdy się okazuje, że od przybytku jednak boli głowa. Co zatem można zrobić, by wzbogacić księgozbiór, nie przyjmując wszystkich darów?
Agnieszka Goliasz
Analiza SWOT
33-35
Tajniki warsztatu

Analiza SWOT jako forma włączenia pracowników w rozwój biblioteki

Analiza SWOT jest narzędziem mobilizującym pracowników, dającym im możliwość wypowiedzenia się na temat działalności biblioteki. Chodzi tu głównie o poznanie ich punktu widzenia, zmobilizowanie do kreatywności i samodzielnego myślenia, poznanie opinii i pomysłów, które mogą okazać się cenne. Niniejszy przykład...
Katarzyna Bartel
Biblioteczna maskotka,  czyli patent na markę
36-37
Tajniki warsztatu

Biblioteczna maskotka, czyli patent na markę

Czytosław, czyli maskotka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, to już dość znana postać w branży bibliotecznej. Pojawia się na różnych wydarzeniach, jest lubiana w mediach społecznościowych, podróżuje po świecie i oczywiście stale promuje czytelnictwo. Skąd wziął się niebieski stworek, którego pokochało...
Magda Zaborowska

Komentarze

Biblioteka z każdej strony
38
Komentarze

Biblioteka z każdej strony Senior w bibliotece

Marcin Wieczorek

Biblioteki w działaniu

Mapa bibliotecznych inicjatyw
40-41
Biblioteki w działaniu

Mapa bibliotecznych inicjatyw

Biblioteczne inicjatywy podejmowane w bibliotekach w całym kraju. Która z nich zyskała miano inicjatywy miesiąca?
Alicja Wojtas-Herok
42-43
Biblioteki w działaniu

Festiwal kobiet

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jasieniu jest placówką bardzo chętnie odwiedzaną przez dorosłych użytkowników. Przemiła, zaangażowana kadra biblioteczna i przyjazna przestrzeń sprzyjają spotkaniom, które przekładają się na aktywny udział mieszkańców w życiu instytucji.
Monika Simonjetz
W klimacie retro i pełną parą
44-45
Biblioteki w działaniu

W klimacie retro i pełną parą

To była pionierska inicjatywa i absolutna nowość w Lesznie. Po raz pierwszy w sposób skoordynowany przygotowano program wakacyjnych aktywności dla seniorów. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka zaprosiła osoby w „trzecim wieku” do udziału w koncertach i wycieczkach krajoznawczych. Połączenie relaksu...
Magdalena Kaczmarska
„Nowe Perspektywy”
46-48
Biblioteki w działaniu

„Nowe Perspektywy”

„Nowe Perspektywy” to projekt zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, który miał na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i technologicznemu mieszkańców gminy w wieku 50+.
Beata Rozmiarek, Agnieszka Kajdaniak
Szkolenia dla bibliotekarzy w Książnicy Beskidzkiej
49-51
Biblioteki w działaniu

Szkolenia dla bibliotekarzy w Książnicy Beskidzkiej

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania i organizowania szkoleń dla bibliotekarzy? Które tematy okazują się być dla przedstawicieli instytucji kultury naprawdę interesujące? W jaki sposób można przełożyć nabytą podczas szkolenia wiedzę na tworzenie mobilnej gry?
Sabina Konior
52
Biblioteki w działaniu

Biblioteka zaangażowana

Od kilku lat Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu stała się głównym – a właściwie jedynym w mieście nad Nysą Łużycką – organizatorem maratonu pisania listów w obronie ludzi niesłusznie więzionych i prześladowanych. Akcja polskiego oddziału Amnesty International (AI) przyjęła się i niezmiennie mobilizuje...
Marek Żytomirski

Bliżej użytkownika

CzytaMY wszędzie!
53-55
Bliżej użytkownika

CzytaMY wszędzie!

Czy czytać można tylko w bibliotece, szkole, zacisznym kącie w domowym fotelu? Otóż nie! Czytać można wszędzie! O możliwości czytania w każdym czasie i każdym miejscu, wychodząc poza biblioteczne mury, przekonuje mieszkańców Ostrzeszowa Stowarzyszenie „Radość Czytania” działające przy Bibliotece Publicznej...
Katarzyna Drożak
Biblioteczne zero waste
56
Bliżej użytkownika

Biblioteczne zero waste

Idea zero waste w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Wiele osób wierzy, że nawet małe zmiany w codziennym życiu mogą pomóc chronić naszą planetę. Warto zauważyć, że biblioteki od wieków hołdują tej idei.
Urszula Bąkowska
Integracja lokalnej społeczności
57-59
Bliżej użytkownika

Integracja lokalnej społeczności z perspektywy laureatki stypendium Olgi Rok

Starsza pani niemal rzuciła we mnie książkami i powiedziała, że więcej tu nie przyjdzie. Inny czytelnik z powodu krótszych godzin pracy w środę zrobił mi taką awanturę, że nie mogłam się pozbierać. W bibliotece głównej usłyszałam, że czytelnicy w Nadolicach są specyficzni, bardzo wymagający. Rozpoczęcie pracy w...
Justyna Skwarska
Pomoc z serca
60-61
Bliżej użytkownika

Pomoc z serca – biblioteka i kiermasz charytatywny

Dobro Powraca – taką nazwę ma charytatywny internetowy bazarek na Facebooku, na którym są sprzedawane różne fanty. Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Kalwarii razem z wolontariuszami z tej grupy stworzyła akcję promującą czytelnictwo i bookcrossing, łącząc ją z ideą pomagania.
Katarzyna Sioćko
Bajka na miarę...  potrzeb kulturalnych
62-63
Bliżej użytkownika

Bajka na miarę... potrzeb kulturalnych

Kłopoty finansowe to powszechny problem bibliotek. Nie wszystkie mają piękny nowoczesny design. W niektórych czas się zatrzymał. Nie ma co się załamywać. Na szczęście jest praktyczne trio – ekologia, ekonomia i energia do działania. Zwój szarego papieru, zwykła kreda szkolna i odrobina zapału, a klient chętnie powróci.
Mariola Kowalcze
„Babskie gadanie  przy herbacie”
64-66
Bliżej użytkownika

„Babskie gadanie przy herbacie” jako przykład zajęć wykorzystujących elementy arteterapii

Warsztaty pt. „Babskie gadanie przy herbacie” mogą zainspirować do przeprowadzenia ciekawych zajęć z seniorami. Zaproponowane ćwiczenia i zabawy mogą być punktem wyjścia do rozmowy, a także integracji mieszkańców małej społeczności lokalnej.
Milena Jaszczyk
Dzieci w sieci
67-69
Bliżej użytkownika

Dzieci w sieci

Jak sprytnie poruszać się w świecie gadających lodówek, hejtu wylewającego się ze smartfonów, wszechobecnych selfie i bogów-youtuberów? Czy kultura i internet wzajemnie się wykluczają?
Zofia Staniszewska
Każdy jest ważny!
70-72
Bliżej użytkownika

Każdy jest ważny! Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych

Uwrażliwienie na emocje, rozumienie postaw i motywów postępowania innych to ważne umiejętności społeczne. Osoba mająca zdolność współodczuwania ma szansę budować poprawne relacje z drugim człowiekiem, zapewniając mu poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. A tego pragniemy wszyscy, niezależnie od wieku
Monika Chylińska-Mijała
73-74
Bliżej użytkownika

Pociągowe duszki

Zniszczone czy popsute rzeczy niekoniecznie trzeba wyrzucać i zastępować nowo zakupionymi. Można spróbować je naprawić, odnowić. Co więcej, w duchu recyklingu niepotrzebnym, przeznaczonym do wyrzucenia przedmiotom można dać „drugie życie”, wykonując z nich coś nowego. To temat, który warto poruszyć...
Gabriela Olszewska
Każdy z nas jest wyjątkowy
74-75
Bliżej użytkownika

Każdy z nas jest wyjątkowy

Pomysł na warsztaty biblioterapeutyczne dla przedszkolaków, podczas których uczestnicy przekonają się, iż każdy posiada mocne strony i pozytywne cechy. Mogą to być umiejętności, zdolności, cechy wyglądu lub zachowania, które sprawiają, że każdy z nas jest kimś jedynym w swoim rodzaju i wyjątkowym. Niekiedy sami nie...
Gabriela Olszewska

Spis książek

Beletrystyka  dziecięca i młodzieżowa  na czas walki z pandemią
76-77
Spis książek

Beletrystyka dziecięca i młodzieżowa na czas walki z pandemią

Jakie tytuły warto polecać młodym czytelnikom w okresie izolacji od grup rówieśniczych? Które książki pomogą dzieciom oswoić trudne emocje?
Aleksandra Sobańska
Książki (nie tylko)  dla seniorów
78-79
Spis książek

Książki (nie tylko) dla seniorów

Jakie nowości książkowe warto polecić dorosłym czytelnikom? Które tytuły dostępne na rynku wydawniczym okażą się strzałem w dziesiątkę? Co przeczyta amatorka ognistych romansów, a czym nie wzgardzi pasjonat horrorów?
Aleksandra Sobańska