Biblioteka Publiczna 06/2017

Granty i dotacje

16,50 zł | 44 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Granty i dotacje – wykaz
Jak napisać wniosek?
Przykłady realizacji dotowanych projektów
Jak znaleźć sponsora?
Odpowiedzi na pytania prawne
…i wiele innych

Inspiracje

Granty i dotacje, z których warto skorzystać
4-11
Inspiracje

Granty i dotacje, z których warto skorzystać

Szukasz dodatkowych źródeł finansowania dla biblioteki? Zobacz, w jakich programach mogą brać udział biblioteki publiczne. Zdobądź pieniądze na remont biblioteki, zakup nowości wydawniczych, działania promujące czytelnictwo i literaturę, projekty animacyjne, wyposażenie biblioteki i... nie tylko na to.
Barbara Maria Morawiec
12-15
Inspiracje

Granty – chcieć, to móc!

Biblioteki to wspaniałe kuźnie talentów i pasji, gdzie pracują otwarci, zaangażowani i twórczy ludzie, z głowami pełnymi pomysłów na kreatywną promocję czytelnictwa. Jednak droga od pomysłu do uzyskania grantu i – co najważniejsze – do realizacji projektu jest długa i kręta.
Kinga Baranowska-Jaworek
16-19
Inspiracje

Programy grantowe dla bibliotek

Biblioteka powinna odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników i być przez nich współtworzona. Przed kadrą zarządzającą bibliotekami pojawia się zatem nowe wyzwanie – przygotowanie zespołów na zmiany, zwłaszcza te związane z działaniami marketingowymi.
Dorota Olejniczek-Klementewicz
20-21
Inspiracje

„Grantujemy” i zyskujemy!

Od kilku lat słyszymy o rozmaitych funduszach przyznawanych na różne przedsięwzięcia. Również biblioteki mogą skorzystać z takiej formy wsparcia. Wystarczy tylko dobry pomysł, trochę odwagi i chęci.
Beata Rozmiarek, Agnieszka Kajdaniak
22-23
Inspiracje

Czas mecenatu, czyli jak znaleźć sponsora?

Jak zdobyć środki finansowe i rzeczowe na działalność biblioteki? Jak nawiązać kontakt z lokalną firmą, a jak z sieciówką? Jak rozmawiać z potencjalnymi sponsorami? Swoje sprawdzone porady zdradza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.
Dariusz Wróbel
24-25
Inspiracje

Danie dla mola

Poznaj literackie receptury sprawdzone w ramach konkursu „Danie dla mola”. Kulinarny pomysł, który przygotowała MBP w Bychawie, to prawdziwa poezja smaków!
Barbara Cywińska

Proste prawo

Pytania czytelników
26-28
Proste prawo

Pytania czytelników

Od dłuższego czasu nie ma żadnych przepisów mówiących wprost, jakie kwalifikacje mogą być uznane za bibliotekarskie. Uwolniono jedynie zawód bibliotekarza i tak zostało. Nie wiadomo też, na jakich zasadach awansować bibliotekarzy. Z dotychczasowych opinii dowiedziałam się, że dyrektor sam podejmuje decyzję. Czy...
Dariusz Skrzyński

Tajniki warsztatu

Canva – projektowanie graficzne na miarę twoich możliwości
29-31
Tajniki warsztatu

Canva – projektowanie graficzne na miarę twoich możliwości

Nie musisz być grafikiem, żeby zaprojektować atrakcyjną informację wizualną promującą twoją bibliotekę. Nie musisz też  inwestować w profesjonalny program komputerowy. Wystarczy dostęp do Internetu, aby móc skorzystać z serwisu do projektowania grafiki canva.com. Co najważniejsze – absolutnie za darmo!
Iwona Bielecka-Włodzimirow
32-34
Tajniki warsztatu

Bibliotekarz idzie na shopping, czyli jak wybierać książki do biblioteki

Codziennie 93 książki. Tyle (w przybliżeniu) nowych tytułów ukazuje się na polskim rynku wydawniczym. Nawet dla największych bibliofilów jest to liczba niemożliwa do przyswojenia, a co mamy począć my, bibliotekarze, do których kilka razy dziennie czytelnicy kierują odwieczne pytanie: co może mi Pani/ Pan polecić? Czy...
Magdalena Bzdawka

Bliżej użytkownika

35-38
Bliżej użytkownika

Od spotkań przy planszówce do festiwalu, czyli jak zorganizować lokalne święto gier

W prawie każdej bibliotece znajduje się strefa gier planszowych. Warto pójść dalej i stworzyć święto gier! Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, która realizuje Oświęcimski Festiwal Gier, zdradza szczegóły jego organizacji.
Katarzyna Heród
Dziady, głupcze – jak Mickiewicz i Wiedźmin razem dziadowali
39-41
Bliżej użytkownika

Dziady, głupcze – jak Mickiewicz i Wiedźmin razem dziadowali

Gry komputerowe mogą wspomóc bibliotekarzy w walce o czytelnictwo i nakłonić nastolatków do sięgania po książki. Sekretem jest wybór gry, której fabuła jest powiązana z motywami literackimi. Oto sprawdzony scenariusz łączący granie z czytaniem.
Jagoda Muzolf
Harry Potter i Czara Ognia
42-43
Bliżej użytkownika

Harry Potter i Czara Ognia

Etap IV olimpiady czytelniczej
Agnieszka Wróbel

Biblioteki w działaniu

44-45
Biblioteki w działaniu

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki

Coś z niczego – oto idealny przepis na czytelnię w stylu Prowansji. Koszt przedsięwzięcia to zaledwie kilkadziesiąt złotych na zakup farby, reszta materiałów została pozyskana z drugiej ręki i odnowiona. Przekonajcie się, jak to zrobić!
Jolanta Floryn