Co w numerze?

Wizyta studyjna w bibliotekach Austrii i Niemiec

Nowy system biblioteczny w chmurze dla bibliotek

Aktualności

Nowy system biblioteczny w chmurze
4-9
Aktualności

Nowy system biblioteczny w chmurze – implementacja Almy w Polsce

Biblioteka Narodowa jako pierwsza w Polsce korzysta z najnowocześniejszego na świecie systemu bibliotecznego w chmurze. Dzięki tej innowacji i wdrożeniu „e-usługi OMNIS” powstanie narzędzie do realizacji zadań ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, co wpłynie na efektywne funkcjonowanie wielu obszarów w środowisku...
Barbara Maria Morawiec

Inspiracje

11-12
Inspiracje

Działamy razem!

Czy biblioteka publiczna i informacja turystyczna mogą funkcjonować razem? Dowodem na to jest biblioteka w Braniewie. To właśnie tutaj działa punkt informacji turystycznej, który przynosi placówce wiele korzyści.
Elżbieta Jakubowska
Sport żużlowy czytelniczym magnesem
13-14
Inspiracje

Sport żużlowy czytelniczym magnesem – ze stadionu do biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie od kilku lat z powodzeniem próbuje zainteresować swoją ofertą kibiców bardzo popularnej w mieście dyscypliny sportu, jaką jest żużel. Udało się sporą i wciąż rosnącą grupę sympatyków miejscowego klubu żużlowego sprowadzić w biblioteczne mury.
Wiesław Dobruszek

Tajniki warsztatu

Seminarium Biblioteka Nowa
15-17
Tajniki warsztatu

Seminarium Biblioteka Nowa – wizyta studyjna w bibliotekach Austrii i Niemiec

45 bibliotekarzy, siedem bibliotek, dwa kraje, ponad 2700 przejechanych kilometrów i jeden cel: zdobycie jak najszerszej wiedzy na temat infrastruktury bibliotek. Tak w liczbach można skrócić tegoroczną edycję seminarium „Biblioteka Nowa” organizowanego przez Instytut Książki cyklicznie od 2015 roku.
Katarzyna Wasiutyńska, Jakub Pacześniak
Wizyta bibliotekarzy z Turcji i Mołdawii w Piasecznie
18-20
Tajniki warsztatu

Wizyta bibliotekarzy z Turcji i Mołdawii w Piasecznie

Wymiana doświadczeń, poznanie innych kultur, dzielenie się pomysłami i inspiracjami – to tylko część zalet, jakie niosą za sobą wizyty studyjne gości z zagranicy. Oto krótka relacja na temat wizyt bibliotekarzy z Turcji i Mołdawii, którzy odwiedzili piaseczyńskie biblioteki.
Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Wolontariat europejski w bibliotece
21-23
Tajniki warsztatu

Wolontariat europejski w bibliotece

Dzięki inicjatywom takich organów jak Europejski Korpus Solidarności, którego misją jest upowszechnianie wartości solidarności zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, biblioteka może stać się miejscem korelacji naszego dziedzictwa z dorobkiem kulturowym innych krajów. Co ciekawe, oprócz możliwości...
Kamila Gratka
Co nas kręci?
24-27
Tajniki warsztatu

Co nas kręci? – poradnik o tym, jak nagrać film promujący bibliotekę

Mówi się, że jeden obraz potrafi przekazać więcej treści niż tysiąc słów. A co może trafić do serca odbiorcy celniej niż tysiąc obrazów? Kompilacja dźwięków, słów i ruchu, czyli film. W poradniku przedstawiono wskazówki, jak stworzyć nagranie wideo, które wyeksponuje zalety biblioteki, zachęci odbiorców do...
Sylwia Ciszyńska

Bliżej użytkownika

Ściągnij młodzież do biblioteki
28-30
Bliżej użytkownika

Ściągnij młodzież do biblioteki – projekt „Młodzi dla młodych”

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki? Na to pytanie bibliotekarze próbują sobie odpowiedzieć niemal codziennie. Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno udało nam się znaleźć dobry sposób.
Agnieszka Deja
Zaufaj bibliotece, czyli „Rozmowy przy wspólnym stole”
31-33
Bliżej użytkownika

Zaufaj bibliotece, czyli „Rozmowy przy wspólnym stole”

Rekomendacja dedykowanego bibliotekom programu „Rozmowy przy wspólnym stole”, którego celem jest tworzenie otwartych miejsc do organizacji spotkań z mieszkańcami.
Danuta Maria Sroka
Klik w kulturę w bibliotece w Solcu Kujawskim
34-36
Bliżej użytkownika

Klik w kulturę w bibliotece w Solcu Kujawskim

Biblioteki ze względu na swoją funkcję w środowisku lokalnym docierają ze swoją ofertą do osób, które z różnych względów nie mają szans uczestniczyć w płatnych zajęciach. Nie inaczej było z projektem „Klik w kulturę” realizowanym w pierwszej połowie 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Solcu Kujawskim.
Paweł Marchel, Katarzyna Wojtczak
Biblioteka dla seniora
37-39
Bliżej użytkownika

Biblioteka dla seniora – jeden projekt, wiele korzyści

„Biblioteka dla seniora” to projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie skierowany dla osób w wieku 50+. Pretekstem do jego powstania był konkurs „Generacja 5.0” ogłoszony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w którym biblioteka wzięła udział. Wsparli go także wójt gminy Klembów i MKiDN, co pozwoliło na...
Agnieszka Nowicka
Bajkoterapia z psem
40-41
Bliżej użytkownika

Bajkoterapia z psem – cykl warsztatów kynoterapeutycznych

Jak wykorzystać zamiłowanie użytkowników biblioteki do zwierząt, a przy tym w atrakcyjny sposób promować czytelnictwo we wszystkich grupach wiekowych? Takie pytanie postawili sobie organizatorzy warsztatów kynoterapeutycznych „Bajkoterapia z psem”.
Angelika Burczyńska
Kreatywne pomysły na Tydzień Bibliotek
42-44
Bliżej użytkownika

Kreatywne pomysły na Tydzień Bibliotek - prosto z gminy Łęczyce

W publicznych bibliotekach gminy Łęczyce skorzystaliśmy z okazji, jaką dał nam Tydzień Bibliotek, aby rozciągnąć promocję bibliotek i czytelnictwa na cały miesiąc. Dlaczego maj ma się kojarzyć przede wszystkim z maturami i grillowaniem, jeśli może z bibliotekami właśnie?
Małgorzata Mazur
45-46
Bliżej użytkownika

Jaka jest twoja supermoc?

Moc przyciągania dobrych pomysłów, moc śnienia dobrych snów, moc pomagania, moc rozumienia mowy zwierząt – to tylko niektóre z supermocy, o jakich wspominały przedszkolaki podczas warsztatów biblioterapeutycznych.
Gabriela Wiktorczyk
Witajcie w naszej bajce
47-48
Bliżej użytkownika

Witajcie w naszej bajce – poznajemy Ambrożego Kleksa

Scenariusz zajęć bibliotecznych zachęca do zapoznania uczniów z postacią Ambrożego Kleksa i światem akademii w nietypowej formie, poprzez zabawę i ekspresję twórczą.
Marta Wiktoria Trojanowska
49-50
Bliżej użytkownika

Uczenie się w toku dziecięcej zabawy

Bibliotekarz, tworząc ofertę kulturalno-oświatową, często podejmuje się najbardziej szalonych rozwiązań. Jak sprawdzić, czego oczekuje nasz użytkownik?
Kamila Gratka
Zdrowo i owocowo
51-53
Bliżej użytkownika

Zdrowo i owocowo – wakacyjna bomba witaminowa w bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie od 6 lat rozpoczyna wakacje zaproszeniem na „Owocowy Piknik z Książką i Zabawą”. Większość zabaw odbywa się na świeżym powietrzu i przyciąga każdego!
Monika Simonjetz

Biblioteki w działaniu

Biblary
54-56
Biblioteki w działaniu

Biblary – biblioteka dla Polonii stworzona od podstaw

Godziny otwarcia – weekendowe popołudnia; kary za przetrzymywanie książek – brak; pracownicy – brak. Polska biblioteka „Biblary” w Dublinie jest książnicą nietypową, bo tworzoną od podstaw na potrzeby polskiej emigracji.
Aneta Kubas
Biblioteka zgodnie zaplanowana
57-61
Biblioteki w działaniu

Biblioteka zgodnie zaplanowana

Wizja rozwoju Biblioteki Gdynia opiera się na trzech równie ważnych filarach. Pierwszy z nich to oczywiście ludzie – zadowolona z warunków pracy, wyszkolona kadra. Drugi to sieć filii i jej zoptymalizowana struktura, nowoczesne przestrzenie i odpowiednia oferta. Trzeci filar to wizerunek biblioteki jako instytucji będącej...
Natalia Gromow
Przemiany biblioteki w Pińczowie
62-64
Biblioteki w działaniu

Przemiany biblioteki w Pińczowie

„Przebudowa i remont budynku Biblioteki w Pińczowie” to zadanie zrealizowane w ramach Priorytetu 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Dzięki niemu w mieście powstały klimatyczne miejsce dla czytelników z dobrymi lekturami oraz nowa wypożyczalnia dla dorosłych.
Jolanta Opoka
GreenBook
65-66
Biblioteki w działaniu

GreenBook – Lubuskie Laboratorium Książki

W Zielonej Górze otwarto Lubuskie Laboratorium Książki. Pod nazwą „GreenBook” kryją się różne postaci książek. Celem istnienia tej biblioteki jest właśnie: czytanie, pisanie, poznawanie, studiowanie, tworzenie, badanie, recenzowanie, polecanie, uczenie i bawienie się z książkami.
Marzena Wańtuch

Spis książek

Spis książek
68-71
Spis książek

Spis książek

 Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.
Aleksandra Sobańska