Biblioteka w Szkole 01/2016

40 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Temat z okładki

Atrakcyjne formy promocji czytelnictwa:

  • Sleeveface
  • Flash mob
  • Gra terenowa

 

Gratis:

  • Komiks "Gigant"
  • Plakat "Gigant"

Zagadnienia

Uczenie czytania w szkole
3-4
Zagadnienia

Uczenie czytania w szkole

Apel o dbanie o wzrost czytelnictwa wśród uczniów poprzez promocję wartościowej, aktualnej literatury i sięganie po merytoryczne argumenty w dyskusji o roli bibliotek szkolnych.
Juliusz Wasilewski

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
6-7
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi na następujące zagadnienia: Opieka w czasie wyjazdu na basen Pięciodniowy tydzień pracy na etacie łączonym Badania okulistyczne
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Sleeveface w bibliotece szkolnej
8-9
Czytelnik w bibliotece

Sleeveface w bibliotece szkolnej

Sleeveface to zdjęcia, których elementem jest okładka książki lub płyty – wmontowana w obraz w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała, sylwetki. Efekt jest zaskakujący, często zabawny, a wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności. Prezentacja pomysłu w praktyce.
Justyna Gnyp, Regina Koczur, Elżbieta Trawa
Nietypowa lekcja historii
10-13
Czytelnik w bibliotece

Nietypowa lekcja historii

Prezentacja nietypowego święta historycznego. Projekt został przeprowadzony przez nauczyciela historii we współpracy z innymi nauczycielami. Ważną rolę w przedsięwzięciu odegrała też biblioteka szkolna.
Grażyna Okroj
14-16
Czytelnik w bibliotece

Zburzyć mur samotności Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I szkoły ponadpostawowej na podstawie książki Samotni.pl Barbary Kosmowskiej. Dotyczy nawiązywania relacji z innymi i radzenia sobie z poczuciem osamotnienia.
Anna Dobraczyńska
17
Czytelnik w bibliotece

Flash mob po bibliotekarsku

Pomysły na zaskakujące akcje promujące czytelnictwo. Są łatwe w przygotowaniu, a bardzo podobają się uczniom i przynoszą dobre efekty. Jedną z takich akcji jest flash mob. Jak może stać się narzędziem promocji czytelnictwa przez bibliotekę?
Danuta Twerd, Anna Margas
18-19
Czytelnik w bibliotece

Kaczor Donald inspiruje

Seria „Gigant poleca” ukazuje się od 2001 r. i liczy 189 tomów. Wcześniej komiksy o kaczorach i myszach były publikowane jako „Komiks GIGANT” (51 tomów). W sumie to 60 tys. pełnych stron komiksu. Przedstawiamy pomysły, jak wykorzystać tę serię w pracy z czytelnikiem.
Agnieszka Olejarz
20-22
Czytelnik w bibliotece

Z przysłowiem za pan brat Konkurs frazeologiczny

Obszerny konkurs językowy sprawdzający znajomość przysłów w formie testu, rebusów i krzyżówki.
Ilona Jamry, Hanna Russek
Nocny maraton czytania
23-25
Czytelnik w bibliotece

Nocny maraton czytania Popularyzacja książki i czytelnictwa

Scenariusz imprezy czytelniczej połączonej z nocowaniem w bibliotece. Nocne spotkanie może być okazją do przełamania rutyny i przestrzenią do swobodnej dyskusji o książkach, na jaką nie ma miejsca w ramowych godzinach zajęć.
Joanna Lis
26-27
Czytelnik w bibliotece

Spotkania młodych talentów

Dyrektor szkoły zachęca do organizowania specjalnych uroczystości, na których honoruje się sukcesy uczniów i ich nauczycieli w formie spotkań młodych talentów. Impreza jest okazją do docenienia uczniów i integracji społeczności szkolnej.
Paweł Pińczuk
28-29
Czytelnik w bibliotece

Konkurs plastyczny na dzień sprawdzianu szóstoklasistów

Pomysł na konkurs plastyczny, który można wykorzystać w dzień wolny od zajęć. Kilkuosobowe zespoły przygotowują prace konkursowe według swojego projektu na zaproponowany temat.
Dobrochna Błażejczak
30-33
Czytelnik w bibliotece

Witajcie w Strefie Gra terenowa

Propozycja gry terenowej osnutej wokół książki Jamesa Dashnera Więzień labiryntu. Uczniowie wcielają w rolę poszukiaczy ukrytych artefaktów i rozwiązują zagadki. Grę można przeprowadzić np. w ostatnie dni roku szkolnego.
Gabriela Bonk
34-35
Czytelnik w bibliotece

Jak poruszyć dziecięcą wyobraźnię czyli zabawa w teatr

Zajęcia dla kółka czytelniczego – uczniów klasy III szkoły podstawowej na podstawie fragmentu Spotkanie na moście z książki Heleny Bechlerowej Dom pod kasztanami. Celem jest zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami teatrologicznymi i stworzenie scenariusza.
Katarzyna John
Stać na głowie
35
Czytelnik w bibliotece

Stać na głowie Konkurs frazeologiczny

Konkurs frazeologiczny zeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej sprawdzający znajomość wyrażeń związanych ze staniem.
Janina Witek

Scenariusze

Wisława inaczej
36-37
Scenariusze

Wisława inaczej Scenariusz przedstawienia

Scenariusz poświęcony Wisławie Szymborskiej i tym fragmentom twórczości noblistki, których nie spotyka się w podręcznikach szkolnych. Narratorką przedstawienia jest sama poetka.
Anna Bączyńska

Przegląd książek

Przegląd książek
38-39
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń