Co w numerze?

Bezpłatne zastępstwa – jak walczyć z nierównym traktowaniem?

Przepis na międzyszkolny konkurs

Biblioteka Centrum Informacji nr 1/2019

Zagadnienia

Nomofobia – nowa choroba cywilizacyjna
4-6
Zagadnienia

Nomofobia – nowa choroba cywilizacyjna

Badania mówią, że aż 84,9% młodych ludzi deklaruje, że zna przynajmniej jedną osobę uzależnioną od korzystania z telefonu komórkowego. Nomofobia to irracjonalny strach przed brakiem telefonu w zasięgu ręki. Jak mu przeciwdziałać?
Iwona Wolińska

Warsztat pracy

Księgowość i rozliczenia
8-11
Warsztat pracy

Księgowość i rozliczenia – wybrane problemy

Prowadzenie księgozbioru biblioteki bywa dla młodych bibliotekarzy nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ich poprzednicy nie zawsze starannie prowadzili dokumentację. Artykuł omawia najczęstsze nieprzewidziane sytuacje, takie jak błędne numery w księgozbiorze lub ich brak, błędna denominacja, źle zapisane zbiory specjalne.
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
12-13
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi prawnika na wybrane pytania czytelników: Aktualizowanie szkolnej strony www przez bibliotekarza; Obniżka pensum w bibliotece; Staż pracy do dodatku stażowego; Zwolnienie bibliotekarza z rentą.
Dariusz Skrzyński
Bezpłatne zastępstwa w bibliotece
14-16
Prawo w szkole

Bezpłatne zastępstwa w bibliotece – jak walczyć z nierównym traktowaniem?

Jeśli dyrektor powierza doraźne zastępstwo nauczycielowi bibliotekarzowi, powinien wypłacać za nie wynagrodzenie. Niestety niektórzy dyrektorzy mają na to sposób: nie nazywają takich zajęć doraźnymi zastępstwami, tylko lekcjami bibliotecznymi czy czytelniczymi. Jak sobie radzić z takim traktowaniem?
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Przepis na międzyszkolny konkurs
17-21
Czytelnik w bibliotece

Przepis na międzyszkolny konkurs

Organizacja międzyszkolnego konkursu często wydaje się ambitnym i czasochłonnym przedsięwzięciem, trudnym do zrealizowania przez bibliotekę szkolną. Warto jednak podjąć takie wyzwanie, korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek, ponieważ satysfakcja jest bezcenna!
Gabriela Bonk
Sport lekarstwem na spadające wyniki czytelnictwa
22-27
Czytelnik w bibliotece

Sport lekarstwem na spadające wyniki czytelnictwa

W dobie wysypu książek poświęconych tematyce sportu warto sięgnąć po wybrane pozycje, aby zachęcić zwłaszcza nieczytających młodych ludzi do czytania poprzez odwołanie do ich codziennych zainteresowań. Obszerne omówienie współczesnego rynku wydawnictw sportowych wraz z rekomendacjami dla każdej grupy wiekowej.
Piotr Stokłosa
Prawdziwe wartości w życiu człowieka
28-30
Czytelnik w bibliotece

Prawdziwe wartości w życiu człowieka – scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć poświęconych refleksji nad wartościami i ich rolą w codziennym życiu każdego człowieka. Oprócz części teoretycznej uczniowie wykorzystują wiedzę w praktyce, uczestnicząc w nietypowej grze drużynowej.
Agnieszka Graczyk

Scenariusze

Róbmy swoje i grajmy w zielone…
31-33
Scenariusze

Róbmy swoje i grajmy w zielone… Scenariusz programu o Wojciechu Młynarskim

Scenariusz programu poświęconego życiu i twórczości Wojciecha Młynarskiego. Widzowie zapoznają się z biografią i najsłynniejszymi piosenkami autora takich przebojów jak Jesteśmy na wczasach, Ja się nie przyzwyczaję czy Róbmy swoje.
Bogumiła Pińczuk

Przegląd książek

Przegląd książek
34-35
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Dodatek:
Biblioteka – Centrum Informacji 01/2019

Ankieta w chmurze
3-7
Perspektywy i innowacje

Ankieta w chmurze

Jak stworzyć ankietę, którą uczniowie wypełnią z przyjemnością i która będzie przydatna w pracy bibliotekarza? Wystarczą do tego formularze Google w chmurze i znajomość podstawowych zasad prawidłowej budowy kwestionariusza. Praktyczny poradnik krok po kroku.
Bożena Boryczka
Nowy model szkoły
8-9
Perspektywy i innowacje

Nowy model szkoły – eTwinning school

W 2018 roku europejskim szkołom zaangażowanym w europejską sieć współpracy eTwinning po raz pierwszy przyznano tytuł „szkoła eTwinning”. Jakie są jego założenia i jak może on funkcjonować z perspektywy biblioteki szkolnej?
Mirosława Bogacz
Młodzież 3.0 w świecie internetu
10-11
Perspektywy i innowacje

Młodzież 3.0 w świecie internetu

Rozbudowany komentarz do raportu NASK Nastolatki 3.0 poświęconego formom obecności młodzieży w rzeczywistości cyfrowej. Analiza jest punktem wyjścia do pogłębionych refleksji nad miejscem nowych technologii we współczesnej dydaktyce – tematyce szczególnie bliskiej bibliotece szkolnej.
Karol Baranowski, Katarzyna Mojska
Czas na własne puzzle i audiobooki w bibliotece
12-14
Arkana warsztatu

Czas na własne puzzle i audiobooki w bibliotece

Proste aplikacje online pozwolą uczniom w produktywny i twórczy sposób spędzić wolne chwile w bibliotece, w których nie chcą poświęcać się lekturze, np. na rozwiązywaniu puzzli lub nagrywaniu własnego audiobooka.
Bożena Boryczka
Aplikacje przyrodnicze
15-17
Arkana warsztatu

Aplikacje przyrodnicze które warto zabrać ze sobą do szkoły

W ofercie sklepów internetowych dla smartfonów dostępnych jest wiele darmowych aplikacji przyrodniczych, które można z powodzeniem wykorzystać w pracy z uczniami w bibliotece. Oto wybór z omówieniem najciekawszych z nich.
Mateusz Paradowski
Animacja poklatkowa
18-21
Arkana warsztatu

Animacja poklatkowa w aplikacji Stop Motion Studio

Animacja poklatkowa to proste i efektowne medium, które świetnie sprawdzi się w bibliotece w szkolnej jako narzędzie promocji czytelnictwa lub element lekcji bibliotecznej. Instrukcja krok po kroku, jak stworzyć własną animację w popularnej darmowej aplikacji.
Agnieszka Halicka
Podboje Aleksandra Wielkiego
22-24
Scenariusze i projekty

Podboje Aleksandra Wielkiego Scenariusz lekcji z przedmiotu historia

Scenariusz lekcji historii poświęconej przebiegowi podboju starożytnego świata przez Aleksandra Wielkiego z wykorzystaniem technologii informacyjnej, m.in. prezentacji multimedialnej, materiałów audiowizualnych i gry komputerowej.
Michał Luberda
Miejsce dla każdego
25-27
Przedstawiamy SCI

Miejsce dla każdego

Prezentacja biblioteki Szkoły Podstawowej nr 392 w Warszawie, która zdobyła główną nagrodę w konkursie „Najlepsze szkolne i przedszkolne przestrzenie uczenia się”.
Dorota Jastrzębska, Agnieszka Jóśko