Co w numerze?

Tematy z okładki:

Co Cię czeka w związku z reformą edukacji?
Rok Josepha Conrada – scenariusz

Gratis:

Biblioteka – Centrum Informacji nr 02/2017
Plakat – Poczytaj dla przyjemności

Zagadnienia

Stabilizacja nieczytania
3
Zagadnienia

Stabilizacja nieczytania

Komentarz do najnowszych wyników badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej, które świadczą o stabilizacji poziomu nieczytania Polaków i Polek w stosunku do poprzednich lat. Co z tego wynika?
Juliusz Wasilewski

Warsztat pracy

5-9
Warsztat pracy

Reforma edukacji w bibliotekach szkolnych

Artykuł poświęcony scenariuszom rozwoju sytuacji bibliotek szkolnych po reformie edukacji i restrukturyzacji systemu edukacji (likwidacji gimnazjów).
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Zasady wdrażania nowej reformy oświatowej od 1 września 2017 r.
10-15
Prawo w szkole

Zasady wdrażania nowej reformy oświatowej od 1 września 2017 r.

Od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się reforma struktury szkolnictwa. Wiele szkół ma ulec przekształceniu w inne niż dotychczas jednostki.
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

16-18
Czytelnik w bibliotece

Folwark zwierzęcy

Konkurs czytelniczy ze znajomości książki George'a Orwella Folwark zwierzęcy w formie różnorodnych zadań (m.in. wykreślanka, podpisywanie zdjęć, gra planszowa).
Grażyna Okroj
19
Czytelnik w bibliotece

Gdybym był bogaty Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych

Scenariusz zajęć poświęcony wartościom materialnym i niematerialnym w życiu człowieka. Celem jest przekazanie uczniom wiedzy na temat hierarchizacji wartości w życiu i zwrócenie uwagi na wartości niematerialne. Scenariusz nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Nastoletnie wyzwanie a książkowe wspomaganie” w 2015 r.
Lidia Ippoldt
20-23
Czytelnik w bibliotece

Inni to także my Program na rzecz tolerancji

Program edukacyjny, który ma na celu kształtowanie postawy tolerancji wobec innych ras, narodów, wierzeń, przekonań czy postaw oraz likwidowanie stereotypów i uprzedzeń. Adresowany do uczniów gimnazjum, ale może być dostosowany do innych poziomów nauczania.
Marzena Tadeusz
Kryminalne podchody
24-25
Czytelnik w bibliotece

Kryminalne podchody Noc w bibliotece szkolnej

Propozycja ciekawego spędzenia czasu w nocy w bibliotece na oryginalnej sesji fotograficznej z książkami i czytaniem w tle.
Karolina Szostak-Lubomska
26-29
Czytelnik w bibliotece

Podróże z polską książką

Propozycja międzyszkolnego konkursu czytelniczego dla szkół podstawowych. Celem jest popularyzacja twórczości polskich pisarzy i pisarek, rozwijanie czytelnictwa i integracja społeczności lokalnych szkół.
Anna Piecewicz

Scenariusze

30-33
Scenariusze

Idź za marzeniem Scenariusz spektaklu o Józefie Conradzie Korzeniowskim

Scenariusz poświęcony Józefowi Conradowi Korzeniowskiemu w formie rozmowy dziennikarzy. Reporterzy podróżują śladami Conrada i odwiedzają miejsca związane z biografią pisarza.
Witold Pelka

Przegląd książek

Przegląd książek
34-35
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Dodatek:
Biblioteka – Centrum Informacji 02/2017

3-6
Perspektywy i innowacje

Zakoduj się na czytanie

Zarówno programowanie, jak i czytanie rozwijają kreatywność, zmuszają do myślenia, pobudzają do rozwoju różnych umiejętności – dlatego warto te kompetencje połączyć. Co ciekawe, programowanie można zacząć bez komputera, od opowiadania lub czytania historii. Oto wyzwanie godne nowoczesnej biblioteki szkolnej!
Magdalena Brewczyńska
7-10
Arkana warsztatu

EDpuzzle, czyli nauka poprzez aktywne oglądanie filmów

Narzędzie online, które pozwala na przycięcie i zmodyfikowanie filmu na potrzeby konkretnych zajęć, na dodanie notatek audio, własnej ścieżki dźwiękowej lub pytań w formie quizu. Przedstawiamy praktyczną instrukcję obsługi i porady dotyczące wykorzystania.
Magdalena Brewczyńska
Quizme.pl – Stwórz interaktywny test online
11-13
Arkana warsztatu

Quizme.pl – Stwórz interaktywny test online

Interaktywny quiz to ciekawe i przyciągające użytkowników rozwiązanie, umożliwiające przekazywanie informacji w lżejszej i atrakcyjnej formie. Dodatkowo umieszczając quiz w internecie, można zachęcić odbiorców do częstszego odwiedzania strony WWW biblioteki czy profilu na portalu społecznościowym i do pozostawiania tam...
Marzena Jarocka
14-17
Z doświadczeń/ Z bibliotek

Aplikacje (prawie) filmowe w bibliotece

Animoto, Slajdzik, Dvolver Krótkie filmy tworzone za pomocą bezpłatnych aplikacji sieciowych w atrakcyjny sposób reklamują wydarzenia organizowane w bibliotece szkolnej.
Katarzyna Chojnacka-Musiał
18-21
Scenariusze i projekty

Wojna obronna Polski – początek II wojny światowej Scenariusz lekcji historii

Grupa docelowa: szkoła ponadgimnazjalna Szersze zagadnienie: Wybuch II wojny światowej. Czas realizacji: 45 minut. Główny cel lekcji: Zapoznanie uczniów z dokładnym przebiegiem wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 r. oraz kształcenie umiejętności analizy, oceny i opisu tych wydarzeń.
Michał Luberda
22-26
Przedstawiamy SCI

Maraton z książką i nowe technologie, czyli biblioteka Gimnazjum nr 3 w Świdniku

Biblioteka na wiele sposobów zaprasza do spotkania z książką i uczestnictwa w kulturze. Polecamy bogaty repertuar pomysłów na aktywizację nastoletnich czytelników.
Magdalena Bzdawka, Joanna Patej
27
Krótko

Z książką na fotografii

Pomysł na konkurs, dzięki któremu uczniowie mogli wykazać się kreatywnością – i w wykonywaniu zdjęć, i w czytaniu.
Anna Czepiec-Mączka