Biblioteka w Szkole 07-08/2016

27,00 zł | 80 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Podwójny numer – łącznie aż 80 stron!

Temat z okładki:

"Jak nie czytam, jak czytam" – relacja z akcji ustanawiającej rekord w masowym czytaniu książki.

Gratis:

Biblioteka – Centrum Informacji nr 03/2016

Kalendarz biblioteki 2016/2017

Zagadnienia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Epizod 2.
3-4
Zagadnienia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Epizod 2.

Pierwsze pieniądze na zakup książek do bibliotek szkolnych i pedagogicznych w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały rozdysponowane. 31 października mija termin składania wniosków na r. 2017.
Juliusz Wasilewski
5-9
Zagadnienia

Jak czytali!

10 czerwca 2016 r. o godz. 10 ustanowiono rekord Polski czytania w jednym momencie. 432 608 osób (głównie uczniów) z różnych zakątków kraju wzięło udział w zainicjowanej przez naszą redakcję akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Biblioteki zorganizowały największy manifest czytelniczy w historii.

Warsztat pracy

Podręczniki w bibliotece szkolnej (2016-2017)
10-15
Warsztat pracy

Podręczniki w bibliotece szkolnej (2016-2017)

Szerokie omówienie problematyki związanej z obecnością bezpłatnych podręczników w szkołach z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń na przestrzeni 2 lat od wprowadzenia reformy.
Danuta Majkusiak
16-18
Warsztat pracy

Biblioteka szkolna a księgowość

Brak jednoznacznych przepisów dotyczących ewidencji materiałów bibliotecznych, odmienna specyfika pracy biblioteki szkolnej i księgowości, brak jasno określonych zasad współpracy czy zaniedbanie systematycznej komunikacji – wiele czynników składa się na różnorodne problemy związane z księgowaniem. Oto praktyczne...
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
20-21
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi na następujące zagadnienia: Okresowe zmniejszenie obowiązków Ograniczenie etatu a urlop dla poratowania zdrowia Zatrudnienie do projektu UE Dofinansowanie studiów podyplomowych nauczycielowi Urlopy szkoleniowe dla nauczycieli
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Wielki konwent baśni
24-26
Czytelnik w bibliotece

Wielki konwent baśni Scenariusz nocy w bibliotece

Scenariusz imprezy inspirowanej Nocą Bibliotek, której motywem przewodnim były znane i mniej znane baśnie i bajki w mroczniejszej wersji. Materiał nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Agnieszka Bałchan
27-30
Czytelnik w bibliotece

Jak realizujemy wymagania NPRCz

Zestawienie materiałów nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Urszula Kuta
31-34
Czytelnik w bibliotece

Szkolny festiwal książki

Propozycje różnorodnych działań popularyzujących czytelnictwo. Materiał nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Barbara Dzikoń
35-36
Czytelnik w bibliotece

Przepis na happening

Pomysł projektu, którego efektem jest happening promujący czytelnictwo, skierowany do całej społeczności lokalnej. Impreza jest organizowana w formie projektu edukacyjnego z udziałem kilku uczennic.
Karolina Kaczmarek, Ewelina Kulik
37-44
Czytelnik w bibliotece

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Relacje z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2015 r. w bibliotekach na terenie całej Polski. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r.; najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały...

Scenariusze

45-49
Scenariusze

Krew blues, czyli Dzień Edukacji Narodowej w nawiedzonej szkole

Scenariusz z okazji Dnia Edukacji Narodowejw konwencji horroru w ujęciu parodystycznym. W przedstawieniu udział biorą przedstawiciele społeczności szkolnej ukazani w krzywym zwierciadle.
Jarosław Górnicki

Przegląd książek

Przegląd książek
50-51
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Dodatek:
Biblioteka – Centrum Informacji 03/2016

3
Perspektywy i innowacje

Czy jestem nowoczesnym nauczycielem bibliotekarzem?

Do zadania takiego pytania zachęcała konferencja szkoleniowa "Nowoczesny nauczyciel we współczesnej szkole", zorganizowana w maju przez krakowski oddział TNBSP i Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego we współpracy z Instytutem Nauk o Informacji UP w Krakowie.
Mirosława Bogacz
4-5
Arkana warsztatu

NoteBookCast - wirtualna tablica

Jak ożywić lekcję? Włączyć wirtualną tablicę! Uczniowie, nie opuszczając ławki, mogą umieszczać na niej swoje odpowiedzi lub wypowiedzi, a efekt widzi cała klasa. Można wykorzystać ją podczas zajęć z czytelnikami, promować książki, czytanie, imprezy organizowane w bibliotece. Doskonałe narzędzie, do którego...
Anna Dagmara Pozierak
6-7
Arkana warsztatu

Incredibox! Co nam w duszy gra!

Uczniowie bywają znudzeni? Przychodzą w półśnie na zajęcia? Incredibox - wulkan kreatywności, wyzwalacz twórczości - w kilka minut ożywi każdą lekcję! To nadzwyczaj wciągające narzędzie pozwala zrozumieć, jak łatwo skonstruować nawet skomplikowany rytm muzyczny, żonglując zaledwie siedmioma dźwiękami.
Anna Dagmara Pozierak
8-10
Arkana warsztatu

Papierowa armia z komputera, czyli technologia zaprzyjaźniona z papierem

Papercritters, bezpłatna i niezwykle prosta w obsłudze aplikacja do projektowania postaci przestrzennych, może być ciekawym wsparciem dla rozmów o książkach.
Magdalena Brewczyńska
11-13
Z doświadczeń/ Z bibliotek

Bibliopuzzle

Klub recenzenta w Gimnazjum nr 1 w Zawierciu będzie obchodził piąte urodziny. Biblioteka pozyskała dzięki niemu 450 nowych książek. Blog literacki to jeden z wielu "bibliotecznych puzzli", które mogą "układać" czytelnicy.
Katarzyna Chojnacka-Musiał
14-15
Scenariusze i projekty

Czas apokalipsy Scenariusz zajęć

Dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. O filmie Francisa Forda Coppoli jako interpretacji "Jądra ciemności" Josepha Conrada.
Mirosława Bogacz
16-22
Przedstawiamy SCI

Centra, centra i...?

W jubileuszowym podsumowaniu funkcjonowania wzorcowego multimedialnego centrum informacji w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odnaleźć można historię modernizacji wielu bibliotek szkolnych. I pytanie o przyszłość. Co dalej ze szkolnymi centrami informacji?
Bożena Szyszkowska-Sienkiewicz
23-26
Przedstawiamy SCI

Dyrektorzy o szkolnych centrach informacji

Znane mi przykłady szkolnych centrów informacji wskazują, że dla ich powstania i sprawnego funkcjonowania kluczowe było stanowisko dyrektorów szkół - którzy albo wspierali, jak tylko mogli, istniejące już inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy, albo sami byli inicjatorami przekształceń. Rozmawiałam z dwoma dyrektorami...
Bożena Szyszkowska-Sienkiewicz
27
Krótko

Geografia w ICIM?

A może zainteresować uczniów bogactwem kultur świata w lżejszej, multimedialnej formie?