Biblioteka w Szkole 09/2016

13,50 zł | 44 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Tematy z okładki:

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – realizacja
  • Scenariusz o Henryku Sienkiewiczu
  • Minister edukacji – zamiast wywiadu

 

Gratis:

Duży (B2) plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (plakat do kupienia pojedynczo tutaj).

Zagadnienia

Zamiast wywiadu z minister Anną Zalewską
3-4
Zagadnienia

Zamiast wywiadu z minister Anną Zalewską

Redakcja „Biblioteki w Szkole” bezskutecznie zabiegała o wywiad z minister Anną Zalewską od stycznia do września 2016 r. Artykuł podsumowuje pytania, których nie udało się zadać.
Juliusz Wasilewski
5-8
Zagadnienia

Programy nie w pełni naszych marzeń

Kilka uwag i refleksji z realizacji programu „Książki naszych marzeń”, przydatnych w działaniach podejmowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W artykule poruszono m.in. kwestie takie jak nowości czytelnicze, współpraca z bibliotekami publicznymi, konsultacje zakupów.
Danuta Majkusiak

Warsztat pracy

10-12
Warsztat pracy

Organizacja biblioteki szkolnej

Nauczyciele bibliotekarze nie mają wpływu na wielkość pomieszczeń biblioteki czy ich wyposażenie, mogą jednak zdziałać wiele dobrego dzięki odpowiedniemu ułożeniu zbiorów oraz zaplanowaniu bibliotecznej przestrzeni. Jako inspirację przedstawiamy rozwiązania sprawdzone w praktyce.
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
14-15
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi na następujące zagadnienia: Zakup książek w ramach NPRCz Opiekun stażu przy zatrudnieniu w dwóch szkołach Zgłoszenie zbiorów do GIODO
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Moda na czytanie i sport
16-17
Czytelnik w bibliotece

Moda na czytanie i sport

Pomysł na wykorzystanie fotografii w promocji czytelnictwa i połączenie jej ze sportem, a zarazem przykład współpracy nauczyciela bibliotekarza z nauczycielem wychowania fizycznego. Tekst wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Katarzyna Binias
Garść pomysłów. Jak realizować wymagania NPRCz?
18-20
Czytelnik w bibliotece

Garść pomysłów. Jak realizować wymagania NPRCz?

Wybór gotowych pomysłów na projekty czytelnicze, które można zrealizować w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Materiały zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Justyna Graszkiewicz
W magicznym teatrze książki
21
Czytelnik w bibliotece

W magicznym teatrze książki Dzień Biblioteki Szkolnej

Pomysł na imprezę czytelniczą z okazji święta biblioteki, który można wykorzystać w weekend. W imprezie biorą udział uczniowie, rodzice, opiekunowe i lokalna społeczność. Tekst wyróżniony w konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
22-23
Czytelnik w bibliotece

Czytanie jest OK! Projekt czytelniczy

Projekt mający na celu promocję czytelnictwa realizowany w formie zajęć pozalekcyjnych od października do lutego. Celem jest kształtowanie kultury czytelniczej i kształtowanie kompetencji społecznych. Materiał wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Wioletta Maria Siwik
24
Czytelnik w bibliotece

Z książką w plecaku

Pomysł na rajd czytelniczy, podczas którego dzieci rozwijają kompetencje czytelnicze w plenerze. Tekst wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Realizujemy wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Ewa Joanna Łapińska
Lubię październik
26-29
Czytelnik w bibliotece

Lubię październik Projekt edukacyjno-wychowawczy

Autorski program z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, mający na celu promocję biblioteki szkolnej wśród uczniów. Artykuł zawiera scenariusze konkretnych zajęć.
Paulina Pacyna-Dawid
Spotkania autorskie
30-31
Czytelnik w bibliotece

Spotkania autorskie – współpraca z biblioteką publiczną

Prezentacja doświadczeń ze współpracy biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną. Rezultatem była organizacja spotkań autorskich, w których udział wzięli m.in.: profesor Joanna Papuzińska, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wojciech Widłak, Paweł Beręsewicz.
Dorota Brzozowska, Katarzyna Brzozowska
Sienkiewiczowskie potyczki
32-35
Czytelnik w bibliotece

Sienkiewiczowskie potyczki

Zestaw różnorodnych zadań dotyczących życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Można je wykorzystać podczas zajęć bibliotecznych, na zastępstwach, jako element lekcji języka polskiego, a także organizując konkursy poświęcone osobie polskiego noblisty.
Paulina Ablewicz
35
Czytelnik w bibliotece

Była sobie... bajka!

Prosty i przyjemny pomysł na uczczenie Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Wystarczy zaprosić społeczność szkolną do napisania bajki.
Sylwia Jaguszewska
36
Czytelnik w bibliotece

Jak żyli ludzie w zbombardowanej Warszawie? Konkurs

Konkurs czytelniczy ze znajomości Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Sprawdza wiedzę w ofrmie 26 pytań otwartych.
Janina Witek

Scenariusze

Byłem, Nobla zabrałem, wróciłem
38-39
Scenariusze

Byłem, Nobla zabrałem, wróciłem Scenariusz słowno-muzyczny

Scenariusz poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi i drodze do sławy, której zwieńczeniem była Literacka Nagroda Nobla. Koncentruje się na wyprawie Sienkiewicza do Sztokholmu i uroczystości odebrania nagrody w 1905 roku.
Barbara Wanda Jachimczak

Informacje

40
Informacje

Olimpiada Bibliologiczna i Informatologiczna 2016/2017

Olimpiada, zainicjowana i zorganizowana przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, organizowana jest od r. 2013. Obecnie rozpoczyna się IV edycja. Przedsięwzięcie cieszy się coraz większą popularnością i jest pozytywnie odbierane przez środowisko bibliotekarskie i naukowe.
Mariola Antczak

Przegląd książek

Przegląd książek
42-43
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń