Co w numerze?

Dodatek: kompendium wiedzy na temat Narodowego Programu Czytelnictwa 2016-2020. Poza tym m.in. szczegółowy komentarz prawny na temat uzupełniania etatu nauczyciela w innej szkole. Gratis duży plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (format B2 – 50 x 70 cm).

Zagadnienia

3
Zagadnienia

Zapraszamy na Olimpiadę

Rusza piąta edycja Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Jej głównym celem jest rozbudzenie zainteresowań młodego pokolenia sprawami książki, informacji, kultury czytelniczej i bibliotek oraz zwrócenie uwagi na rolę kompetencji informacyjnych we współczesnym świecie.
Mariola Antczak

Warsztat pracy

W sprawie okładania podręczników
6-7
Warsztat pracy

W sprawie okładania podręczników

Omówienie problematyki związanej z okładaniem podręczników, którego wymaga wiele dyrekcji szkół, i polemika z sensownością takiego wymogu. Autorka zamiast kosztownego i czasochłonnego okładania proponuje rzetelną edukację czytelniczą.
Karolina Kalinowska
Współpraca bibliotek szkolnych z przedszkolami
7
Warsztat pracy

Współpraca bibliotek szkolnych z przedszkolami

Omówienie doświadczeń ze współpracy biblioteki szkolnej z przedszkolem, którą można włączyć do sprawozdania z awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego. Jakie są jeszcze korzyści z takiej współpracy?
Iwona Wolińska
Będąc młodą (stażem) bibliotekarką
8-12
Warsztat pracy

Będąc młodą (stażem) bibliotekarką

Kilka rad na początek roku szkolnego dla młodych (stażem) bibliotekarzy szkolnych. Wśród nich m.in.: od czego zacząć, zadania nauczyciela bibliotekarza, nielegalne zastępstwa, wypożyczanie, plan pracy.
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
14-16
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi radcy prawnego na pytania zadane przez czytelników.
Dariusz Skrzyński
Uzupełnianie etatu w innej szkole – 11 konsekwencji dla nauczyciela
17-20
Prawo w szkole

Uzupełnianie etatu w innej szkole – 11 konsekwencji dla nauczyciela

Szczególnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać zatrudnienie nauczyciela, dla którego brakuje godzin, jest uzupełnienie pensum w innej szkole. Polega ono na tym, że nauczyciel – będąc formalnie zatrudniony w jednej szkole na pełnym etacie – uzupełnia część godzin pracy w drugiej. Jakie prawa i obowiązki wiążą się...
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Cykliczne Akcje Plastyczne,
21
Czytelnik w bibliotece

Cykliczne Akcje Plastyczne, czyli jak twórczo spędzać przerwy w bibliotece

Propozycja różnorodnych zajęć plastycznych, które można realizować we wszystkich typach szkół np. na przerwach czy z okazji rozmaitych świąt.
Agnieszka Stasiak-Wiórkiewicz

Przegląd książek

Przegląd książek
22-23
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Dodatek:
Kompendium: Narodowy program rozwoju czytelnictwa 09/2017

2-16

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020 Miniporadnik dla nauczycieli bibliotekarzy i dyrektorów szkół

Priorytet III: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych
17-18

Wskazówki do realizacji projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkoły muszą spełnić kilka wymogów, wśród nich – zrealizować jeden projekt edukacyjny na każdy oddział w szkole. Zadanie nie jest trudne, wszakże od lat szkoły pracują metodą projektu, należy tylko przemyśleć, jak wykorzystać księgozbiór do upowszechniania...
18

Projekty w praktyce (wypowiedzi nauczycieli)

Przykłady projektów zrealizowanych w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa przez nauczycieli gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.